Edit
Avengers: Infinity War (2018) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Anthony Russo
Joe Russo

Writing Credits  

Christopher Markus ... (screenplay) &
Stephen McFeely ... (screenplay)
 
Stan Lee ... (based on the comics by) &
Jack Kirby ... (based on the comics by)
 
Jim Starlin ... (comic book story) &
George Pérez ... (comic book story) &
Ron Lim ... (comic book story)
 
Steve Ditko ... (characters created by: Spider-Man & Doctor Strange)
Jack Kirby ... (character created by: Captain America)
Joe Simon ... (character created by: Captain America)
Jim Starlin ... (characters created by: Thanos, Gamora & Drax)

Cast  

...
Nebula
...
...
...
Valkyrie (rumored)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Maria Hill (rumored)
...
Clint Barton / Hawkeye
...
Happy Hogan
...
...
Rocket Raccoon (voice)
...
...
Groot (voice)
...
(rumored)
...
Scott Lang / Ant-Man
...
...
The Collector
...
...
Pepper Potts
...
...
...
...
Cull Obsidian / Teen Groot
...
...
Shuri
...
Sally
...
Cindy
...
...
Ebony Maw
...
Extra
...
Tiny
...
Charles
...
Barry Hapgood
...
Pedestrian
...
NYC Pedestrian
...
NYC Maintenance
...
Construction Worker
Slim Khezri ...
Asgardian
...
NYC Pedestrian
...
Taxi Cab Driver
...
NYPD
Daniela Gaskie ...
National Guard
...
Uber Driver
Edward Parker ...
Construction worker
John Gettier ...
NYPD
Brent Moorer Gaskins ...
Drill Instructor
Jaka Fon ...
Ravager
Tom Berino ...
NYC Pedestrian
...
Mourner (uncredited)
...
Merchant (uncredited)
...
NYC Pedestrian (uncredited)
Demetri Landell ...
Asgardian (uncredited)
Noah Neal ...
NYC Pedestrian (uncredited)
John Schier ...
NYC Pedestrian / Phil (uncredited)
...
NYC Pedestrian (uncredited)
...
Asgardian (uncredited)
James Sterling ...
NYC Pedestrian (uncredited)
...
New York pedestrian (uncredited)

Produced by 

Victoria Alonso ... executive producer
Mitchell Bell ... co-producer
Ari Costa ... associate producer
Louis D'Esposito ... executive producer
Jon Favreau ... executive producer
Kevin Feige ... producer
Michael Grillo ... line producer
James Gunn ... executive producer
Stan Lee ... executive producer
Nicholas Simon ... line producer: philippines

Music by 

Alan Silvestri

Cinematography by 

Trent Opaloch

Film Editing by 

Jeffrey Ford
Matthew Schmidt

Casting By 

Sarah Finn

Production Design by 

Charles Wood

Art Direction by 

Jim Barr
Thomas Brown
Ray Chan ... supervising art director
Jordan Crockett
Jann K. Engel
Beat Frutiger
Kevin Houlihan
Chris 'Flimsy' Howes
Sean Ryan Jennings ... vfx art director
David Scott
Mike Stallion
Mark Swain

Set Decoration by 

Leslie Pope

Costume Design by 

Judianna Makovsky

Makeup Department 

Vivian Baker ... personal makeup designer and artist for chris pratt
Jennifer Bell ... Hair Stylist for Robert Downey Jr.
Mary Castor ... makeup artist
Emily Coughlin ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Nancy Cummings ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Laura Dandridge ... special makeup effects artist
Chris Diamantides ... makeup artist
Michelle Diamantides ... key hair stylist
Benji Dove ... makeup artist
Mike Elizalde ... makeup effects consultant: Vision
Jay Ferrara ... hair stylist
André Freitas ... special makeup effects artist
Bruce Spaulding Fuller ... special makeup effects artist
Tim J. Hays ... special makeup effects artist
Jonah Levy ... special makeup effects artist: "Vision" Stunt Double
Mary L. Mastro ... hairstylist chris pratt
Ashley McGuire ... makeup artist
Donald McInnes ... personal hair & make up for Benedict Cumberbatch
Bart Mixon ... special makeup effects artist: Vision
Christopher Allen Nelson ... special makeup effects artist
Douglas Noe ... personal makeup artist: Mr. Hiddleston
Valerie Patterson ... makeup artist
Pierre Olivier Persin ... special makeup effects artist: UK
Robin Pritchard ... special makeup effects artist
Janine Rath ... hair department head
Sian Richards ... personal makeup designer and artist for chadwick boseman
Mark James Ross ... special makeup effects artist: Legacy Effects
Deborah Rutherford ... make-up department head: second unit
Aida Scuffle ... makeup artist
Matthew Silva ... makeup artist
Matt Sprunger ... special makeup effects artist: Legacy Effects, Dave Bautista
Peter Tothpal ... hairstylist zoe saldana
Luca Vannella ... personal hairstylist
Melizah Anguiano Wheat ... hair stylist
Robert Wilson ... hair stylist: Legacy effects

Production Management 

Jane Aguirre ... production supervisor: Philippines
Joe Guest ... unit production manager
Piyaporn Indageha ... production manager: Philippines
Jamie Lengyel ... unit production manager: UK
Lulu Morgan ... Production Supervisor UK
JoAnn Perritano ... unit production manager
Page Rosenberg-Marvin ... Production Supervisor: 2nd Unit
Jason Tamez ... production supervisor
Jesse Torres ... Executive In Charge Of Post Production

Second Unit Director or Assistant Director 

Chris Castaldi ... first assistant director
Simon Downes ... co-second assistant director: uk
Naomi Fenton ... crowd assistant director: uk
Brandon Folsom ... additional second assistant director: second unit
Katy Galow ... second second assistant director
Dan John ... key second assistant director: uk
Mark Johnstone ... crowd third assistant director: uk
James McGrady ... second second assistant director: second unit
Alex McKay ... third assistant director: uk
Andrea Redder ... additional second assistant director: second unit
Mark Rossi ... third assistant director: uk
David Sardi ... first assistant director: second unit

Art Department 

Soraya Abbar ... screen graphics associate producer: Territory Studio
Lauren Abiouness ... assistant art director
Nathan Alexander ... Props Assistant
Russell R. Anderson ... leadman
Chris Arnold ... set designer
Lucia Babinska ... assistant construction coordinator
Carla Bailey ... scenic artist
Jennifer Bash ... assistant art director
Richard Bennett ... storyboard artist
Mark Bialuski ... construction foreman
Sarah Bicknell ... draughtsperson (as Sarah Stuart)
Jeanne Bijkerk ... scenic painter
Russell Bobbitt ... property master
Travis Bobbitt ... props assistant
Tony Bohorquez ... concept model maker
Claudia Bonfe ... assistant set decorator
Marie Boon ... art department assistant
Alex Bowens ... draughtsman
Aleksi Briclot ... concept artist
Maxwell Britton ... set dresser
Steven Brown ... props maker
Jonathan Burdeshaw ... sculptor
Susan A. Burig ... lead graphic designer
Jamie Burrows ... jr. draftsperson
Wesley Burt ... concept artist
Graham Caulfield ... drapesmaster uk crew
Jason Chalmers ... senior prop modeller: UK Crew
Paul Chandler ... concept artist
Tina Charad ... lead graphic designer
Bob Cheshire ... concept artist
Larry Clark ... paint supervisor
Alison Clements ... junior draughtsman
Courtney Cocherell ... set decoration buyer
Katelyn Cocherell ... set decoration assistant
David Cohen ... mold shop supervisor
Emily Connell ... junior draughtsman
Rachel Corbould ... UK production buyer
Michael Corrigan ... set dresser
Tim Croshaw ... set designer
Kevin Cross ... set designer
Brad Curry ... drape master
Gerald D'Onofrio ... sculptor
Lyniel Dao ... screen graphics producer: Territory Studio
Darrin Denlinger ... storyboard/animatics artist
Paul Detlefson ... gang boss
Chris Donio ... props
John David Duncan ... set decoration assistant
Timothy M. Earls ... lead set designer
James L. Eddy ... prop master: reshoots
Jools Faiers ... graphic designer
Robert Fechtman ... set designer
Roberto Fernández Castro ... concept artist
Tim Flattery ... conceptual artist
Danny Florian ... set dresser
Michael J. Flynn ... greens foreman
Eckart Friz ... hero props master UK crew
Rodney Fuentebella ... concept illustrator
Seth Gardner ... propmaker foreman
Matthew Gatlin ... assistant art director
Kevin Gilbert ... assistant art director
Daniel J. Gillooly ... Greens Coordinator
Sarah Ginn ... assistant art director
Donald Goodman ... drapery gangboss
John Gorman ... props
William Gouinlock ... sculptor
Monty Granito ... animatic artist
Theresa Greene ... art department coordinator u.s.
Carolina Grisorio ... uk art department coordinator
Philip Hall ... props assistant: splinter unit
Kaitlyn Hamby ... utility gangboss
Rob Hamby ... Propmaker Foreman
Matt Hancock ... props
Erik Haraldsted ... set designer
Sean Hargreaves ... senior concept designer
Gabe Harrington ... scenic foreman
Jeffrey Harris ... propmaker foreman
Todd Harris ... storyboard artist
Frank J. Hart ... gang boss
Jimmy Hays ... assistant property master: NY unit
Erika Marie Heaton ... set decoration factotum
MaryEllen Hendrick ... art department assistant
Josh Herman ... digital sculptor
Alexandra Hesketh-Wells ... assistant buyer: UK
Russell Hightower ... utility gangboss
Kevin Houlihan ... assistant art director
Zak Howell ... set dresser
Gary L. Hunter ... prop maker gangboss
Rhys Ifan ... assistant art director
Kory Ison ... utility gangboss
Fliss Jaine ... uk art dept coordinator
Tommy Janulis ... property master: New York unit
Robert Andrew Johnson ... digital set designer
Mike Jones ... senior prop modeller: UK Crew
Thomas Jones ... supervising mould maker UK
Tyrone Anthony Jones ... gangboss (as Ty Jones Jr.)
Christopher Kenton ... drapery
Bria Kinter ... set designer
Helen Kozora ... set decoration buyer
David Krentz ... storyboard artist
Ryan Lang ... conceptual artist
Riki LeCotey ... props
Charlotte Lee ... set decoration buyer
Jeff Markwith ... set designer
Karl J. Martin ... Lead Set Designer
Ron Mason ... set designer
Masako Masuda ... set designer
Ryan Meinerding ... head of visual development
Gage J. Meyer ... prop maker
Jim Meyer ... mill foreman
Jenn Moye ... graphic designer
Andy Park ... concept illustrator
Bonnie Parnell ... props assistant
Steve Payne ... supervising property storeman
Brett Phillips ... model maker
Whitney Pickens ... property administrator
Francis Poirier ... sculptor
Anne Porter ... set designer
Julien Pougnier ... set designer
Kathryn Prince ... art sculptor
Olivier Pron ... concept artist
Andrew Reeder ... set designer
Isona Rigau ... draughtperson
Martí Romances ... supervisor screen graphics: Territory Studio
Ismael Salcedo ... digital sculptor: 3D Modeler
John H. Samson ... construction coordinator
Joshua Sankar ... digital asset coordinator
Ralph Sarabia ... paint foreman
Nikki Sass ... set dresser
Phil Saunders ... concept artist
Tonja Schurmann ... set decorator UK
David Sheldon-Hicks ... screen graphics: Territory Studio
Meagan Skerchock ... set dresser
Jim Stubblefield ... assistant property master
Liberty Thompson ... Graphic Design Assistant
Pete Thompson ... Concept Artist
Alexandra Toomey ... draftsperson
Justin Trudeau ... set designer
Shawn Upthegrove ... set dresser
Cuitlahuac Morales Velazquez ... sculptor
Brian A. Waits ... set designer
Lisa Walsh ... property admin
Cleo Wang ... Set Decoration Shop Foreman
Haisu Wang ... digital set designer
Amanda Ward ... prop assistant: dayplayer
C.L. Ward ... digital set designer
Aoife Warren ... draughtsman
Archer Watkins ... sculptor
Ivan Weightman ... concept artist
Luke Whitelock ... assistant art director
Billy Wilson ... chargehand props: UK
Robert Woodruff ... set designer
Sophie Worley ... set decoration coordinator: UK crew
Jep Wyatt ... asst. art department coordinator
Robert Zavala ... propmaker foreman
Erin Choroszylow ... prop assistant (uncredited)

Sound Department 

Jeff Alex Thomas ... sound utility: day-player
Matt Aston ... boom operator: Motion Capture
Chad Audino ... sound utility: second unit
Ian Bender ... splinter unit: boom operator
Tyler Blythe ... sound utility
David Farmer ... sound designer
Benjamin Farthing ... boom operator: second unit
Christopher Flick ... foley editor
Akira Fukasawa ... additional sound utility: day-player
Charles German ... boom op-second unit
Nia Hansen ... sound
Christian Joyce ... sound mixer: 2nd unit UK
Elizabeth King ... sound utility: 2nd unit UK
Daniel Laurie ... supervising sound editor
Shannon Mills ... sound designer / supervising sound editor
Kate Morath ... boom operator: 2nd unit UK
Samson Neslund ... sound effects editor
Dan O'Connell ... foley artist
John Pritchett ... sound mixer
Bud Raymond ... sound mixer: second unit
Serena Reichenbaugh-Simpson ... sound mixer: second unit (as Serena Reichenbaugh)
David M. Roberts ... boom operator

Special Effects by 

Norman Baillie ... special effects buyer: UK
David J. Barker ... special effects pyro foreman
Herbert Blank ... lead special effects technician
Marshall T. Broyles ... special effects technician
Charles Cooley ... special effects technician
Jerami Cruise ... specialty costumes
Shannon de Vergnette ... painter
Matt Dengel ... special effects technician
Paul Dimmer ... lead senior technician
Scott Dwyer ... pyrotechnician
Steven Carlton Ficke ... special effects foreman
Allison Gainza ... special effects technician
Tom Goodman ... explosives engineer
Nyssa Grazda ... Legacy Effects Asset Coordinator
Jeff Tolley ... special effects technician
Hannah Kang ... digital sculpting department: Legacy Effects
Lindsay MacGowan ... Legacy Effects Supervisor
Shane Mahan ... Legacy Effects Supervisor
Daniel Massett ... special effects technician
Ross McCluskey ... special effects assistant
Barry McQueary ... special effects
Joel Mitchell ... special effects foreman
Simon Quinn ... special effects senior technician
Roman Remer ... special effects office coordinator: UK
John Rosengrant ... Legacy Effects Co-Supervisor
Pio Paulo Santana ... Legacy Effects Digital Designer
Alan Scott ... Legacy Effects Co-Supervisor
Christopher Smith ... special effects technician
Won-il Song ... digital design/sculpting department: Legacy Effects
Daniel Sudick ... special effects supervisor
Gazal Tabrizipour ... contact lens technician
Michael A. Tice ... special effects technician
Tim Walkey ... special effects foreman
Damon Weathers ... Legacy Effects Studio Coordinator
Gareth Wingrove ... special effects supervisor: UK
Ben Woodworth ... special effects paint supervisor

Visual Effects by 

Jérémie Abrial ... character & creature modeller: Framestore
Breanna Adams ... motion capture technician
Prasad Adkar ... compositor
Gerardo Aguilera ... effects supervisor: Weta Digital
Mohammad Tauqeer Ahmad ... Rotoscope artist
Mark Edward Allen ... senior fur groomer: Weta Digital
Kimberly Aller ... visual effects onset coordinator, weta digital
Ohkba Ameziane-Hassani ... fur artist: digital domain
Sirrynthia Anderson ... witness camera operator
Siau Yene Ang ... digital compositor
Paul Arion ... global head of layout: Double Negative
Dan Ayling ... camera td
Lance Baetkey ... digital paint/roto supervisor
Daniel Baker ... visual effects coordinator
Shamus Baker ... modeller: Weta Digital
Tom Barrett ... visual effects editor
Lee Baskerville ... texture artist
Aaron Baudin ... effects technical director
Gregory Bellis ... camera technical director: Weta Digital
Mikael G. Betru ... motion capture technician
Prateek Kumar Bhardwaj ... rotoscope artist
Yogesh Bhavsar ... creature td
Adam Blank ... senior layout artist: ILM
Matthew Boston ... animator: Double Negative
Jean-Christophe Boue ... digital compositor: Digital Domain
Adam Bradley ... rotoscope HOD: Weta Digital
Ottaviano Brando ... senior lighting td
Scott Brisbane ... lead matte painter: Weta Digital
Alexander T.H. Browne ... visual effects artist
Joerg Bruemmer ... senior digital compositor: Weta Digital
Jennifer Burke ... visual effects artist
Andy Burmeister ... lead camera technical director: Weta Digital
Jake Bush ... framestore
Ignacio Caicoya ... compositor: Double Negative
Mike Capuano ... visual effects artist
Dan Carney ... technology: ILM
Edward Catley ... motion capture tracker
Jake Cenac ... on-set technical director
Johnny Chan ... Compositing Pipeline TD: Weta Digital
Karhoe Chan ... layout sequence lead: Industrial Light & Magic
Matthew Chandler ... environments technical director
Shyamsundar Chandrasekaran ... lead roto and paint artist: double negative
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: ILM
Andrew Cheng ... visual effects coordinator
Tim Cheng ... visual effects artist: digital painter
Prashant Choudhary ... lead colorist
Erik Christensen ... 3d modeling: weta digital
Florence Ciuccoli ... modeller: cinesite
Alan Clappison ... environments technical director: framestore
Alexis Claux ... effects technical director: Weta Digital
Alvaro Claver ... visual effects artist: Digital Domain
Aaron Colman-Hayes ... 3d artist and scan technician
Tony Como ... digital paint & roto department supervisor: BaseFX
Tristan Connors ... senior modeler
Shane Cook ... visual effects
Vernessa Cook ... motion editor
Dan Cortez ... visual effects associate production manager
Jean-Nicolas Costa ... senior compositor: ILM
Christopher Michael Coupe ... effects technical director: Double Negative
Jan Philip Cramer ... animation director: Digital Domain
Steve Cronin ... senior paint artist: Weta Digital
Aaron Cubis ... Senior visual effects editor: Weta Digital Ltd
Coral D'Alessandro ... animatics editor / pre-vis consultant
Marcello Da Silva ... camera technical director: weta digital
Viviane Dall'Agnol ... visual effects artist
Christopher Davies ... matchmove: Framestore
Shad Davis ... vfx production manager: weta digital
German de Benito ... effects technical director: cinesite
Kevin Decatoire ... environment artist
Jake Delaney ... visual effects coordinator
Dan DeLeeuw ... visual effects supervisor
Santosh Kumar Dey ... Matchmove Lead: Double Negative
Souvik Dey ... Lookdev lead
Vittorio Di Toro ... Framestore - Modeler
Michael Dillon ... di producer
John Dolman ... paint & roto artist: framestore
Megan Dolman ... digital artist: ILM
Peter Dominik ... environments technical director: framestore
Hannes Doornaert ... compositor: Industrial Light and Magic
Nico Duce ... fx td: method studios
Russell Earl ... visual effects supervisor: ILM
Scott Edelstein ... dfx supervisor: Digital Domain
Kane Elferink ... lead lighting technical director: Weta Digital
Erik Elizalde ... pipeline atd: Method Studios
Brett Ellis ... lead fx artist: Digital Domain
Jack Elworthy ... capture lab TD: framestore
Joe Engelke ... digital compositor
Eric Ennis ... visual effects artist: weta digital
Joakim Eriksson ... senior lookdev/lighting: digital domain
Rahul Narayan Erla ... matchmove & rotomation artist double negative
Sohrab Esfehani ... visual effects artist: Cinesite
Peter Evemy ... matchmove artist
Finella Fan ... visual effects artist
Katherine Farrar ... visual effects producer
Oliver Ferguson ... visual effects technical director: Weta Digital
Christopher Finley ... visual effects coordinator
Tommaso Fioretti ... digital compositor: Framestore
Brian Flynn ... digital effects artist
Carlos Fraiha ... senior animator: Weta Digital
Dave Freeman ... concept artist: Double Negative
William Gabriele ... Rigging Technical Director: FRAMESTORE
Akash Gade ... matchmove artist
Siddhartha Gandhi ... roto/paint artist
Pranav Gangapurkar ... visual effects artist
Rafael Garrido ... VFX Department Manager: Weta Digital
Ashraf Ghoniem ... effects supervisor: Weta Digital
Sreejita Ghosh ... Vfx modelling TD
Shona Gillard ... render support
Swen Gillberg ... visual effects supervisor: additional
Sam Girdler ... visual effects line producer: Double Negative
Cyrille Gohier ... digital compositor
Jonathan Goldsmith ... stereoscopic 3D producer
Samuel Gonon ... lighting artist
Pam Gonzales ... paint artist - method studios
Jason m. Graham ... visual effects
Charlotte Gray ... software production manager
Calvin Greer ... Witness Camera Operator
Dean Grubb ... senior effects technical director
Miguel A. Guerrero ... character supervisor: Method Studios
Alex Gurevich ... motion capture pipeline developer
Charlie Habanananda ... digital grading artist
Jamie Hallett ... visual effects supervisor: capital T
Lindsay Hallett ... visual effects executive producer: capital T
Cat Harris ... visual effects artist
Toby Haruno ... senior animator: Weta Digital
Ehsan Hassani Moghaddam ... rigging technical director
Quentin Hema ... Digital Paint HOD: Weta Digital
Darren Hendler ... digital effects supervisor: Digital Domain
Marla Neto Henshaw ... visual effects bid producer
Tiffany Herzog ... visual effects production assistant
David Hewitt ... model maker
Matthew Hicks ... lighting technical director: Weta Digital
Haresh Hingorani ... digital artist
Alan Hodges ... motion editor
Bruce Holcomb ... Digital Model Supervisor
Mark L. Holmes ... camera technical director: Weta Digital
Ryan Hopkins ... visual effects artist: ILM
Yifan Hu ... lookdev artist: lighting td
Pei-Zhi Huang ... senior effect TD: Digital Domain
Shaikh Hussain ... compositor / visual effects producer
Nicholas Illingworth ... lead effects technical director
Evan Jacobs ... stereoscopic 3D supervisor
Ebrahim Jahromi ... creature supervisor: ILM
Dilu Perera Jaq Raj ... compositor
Jack Jenkins ... prep artist: Double Negative
Hanjoo Jeong ... senior effects technical director: Digital Domain
Mehul Jhaveri ... visual effects line producer
Arthur Jing ... proxy 3D modeller: Weta Digital
Helen Johnson ... compositor
Gios Johnston ... head of creatures: Weta Digital
Vasilis Karatziva ... visual effects line producer: Double Negative
Kotamraju Karthik ... visual effects coordinator
Shawn Kelly ... associate animation supervisor
Thomas Kernan ... Senior Modeler: Digital Domain
Karthik Kesiraju ... digital compositor
Damien Kessler ... visual effects artist
Mohd. Asif Khan ... compositor
Ashleigh-Jean King ... rotoscope artist: Weta Digital
Doron Kipper ... texture photographer: digital domain
Anooj Kiran ... integration artist
Oliver Kirchhoff ... lead layout artist: industrial light & magic
Steven Knipping ... visual effects artist
Nicolas Koubi ... pipeline td
Remko Kram ... lead compositor: Double Negative
Amit Kumar ... digital effects artist
Anil Kumar ... rotoscope artist
Ashwin Kumar ... roto/keying vfx
Mounika Kyatam ... rotoscope artist: Weta Digital
Giorgio Lafratta ... senior hair/fur groomer: Digital Domain
Erin Langford ... visual effects coordinator
Heather Langford ... paint and rotoscope artist: Framestore
Claudia Lechen ... lead compositor: Framestore
April Leckie ... roto artist
Jooyong Lee ... senior compositor: Weta Digital
Skeel Lee ... senior effects technical director: Digital Domain
Thomas Lefebvre ... lead compositor: Framestore
Danielle Legovich ... visual effects producer: industrial light and magic
Andrew Lema ... lead facial modeler: digital domain
Alexis Lemonis ... visual effects artist
Ariel Levental ... compositor: at Framestore
Gabrielle Levesque ... additional vfx assistant
Tong Jason Lin ... effects artist
Matthew Lloyd ... visual effects coordinator
Lara Lom ... visual effects producer: Cinesite
Nicolas Lopardo ... designer: Territory Studio
Michael Lorenzo ... modeller: Cinesite
Yannick Lorvo ... senior generalist artist: Industrial Light & Magic
Adrian Rivera Lozano ... roto/paint artist
Alison Luong ... visual effects coordinator: Digital Domain
Eldose Madott ... compositor
Carol Madrigal ... motion editor
Thomas Maier ... matchmove: Framestore
Jérémie Maitrejean ... line producer
Jade Mansueto ... assets software developer: Weta Digital
Muhammad Marri ... senior texture artist: ILM
Terry Marriott ... fx lead
Tess Marshall ... visual effects production assistant
Kevin Martel ... animation supervisor: ILM
Riccardo Mascia ... digital compositor: framestore
David Masure-Bosco ... visual effects production manager
Anil Kumar Maurya ... rotoscope artist
Ruben Mayor ... lead fx td: weta digital
Stefan Mayr ... visual effects artist: double negative
Jamie McCarter ... lead puppet creature technical director
Tristan Kharvari McClain ... witness camera operator
Samantha McConnell ... digital compositor: Digital Domain
Owen McGonigle ... visual effects artist
Brooke McGowan ... paint and roto artist: framestore
Declan McGuire ... pipeline technical director
Himanshu Meena ... senior matchmover: Double Negative
Jie Meng ... effects artist: Method Studios
Szabolcs Menyhei ... lead digital matte painter/environment artist
Ron E.J. Miller ... facial modeling supervisor: Digital Domain
Seth F. Miller ... digital paint artist: Weta Digital
Milos Milosevic ... compositing supervisor: Double Negative
Annie Mitchell ... visual effects artist
Character Modeller ... visual effects
Mathew Monro ... lighting technical director: WETA Digital
Vinayak More ... visual effects: texturing
Luiz Philippe Moreira ... creature pipeline technical director
Andrew Morley ... visual effects supervisor: Cinesite
Thomas Mouraille ... lead digital matte painting
David Antonin Mucci ... lead technical director
Alex Murtaza ... senior environment artist/matte painter
Muruganantham ... matchmove artist: double negative
Katia Muscariello ... visual effects coordinator: Cinesite
Sven Müller ... character artist: Double Negative
Kristine Nadal ... visual effects accountant
Robert Nagle ... facial capture technician
Makarand Nazirkar ... senior rigger: Digital Domain
Gary Newman ... senior texture artist: Framestore
Vinh Nguyen ... compositor
Chris Nichols ... lead texture painter: digital domain
Bruno Nicko ... technical director: Digital Domain 3.0
Drew Nielsen ... vfx effects production manager
Emily Nietzel ... visual effect production assistant
Gary Nisbet ... effects technical director: Framestore
Tom Nixon ... visual effects artist: Digital Domain
Aaron Noordally ... paint and roto lead: ILM
Sean O'Connor ... digital compositor: Weta Digital
Matthew O'Sullivan ... technology project manager
Michael Thomas Oliveros ... visual effects production assistant (as Michael Oliveros)
Zofie Olsson ... digital compositor
Emiliano Padovani ... head of shaders department: Weta Digital
Eugene Paluso ... matchmove: tracking
Guo Kun Pan ... render support: framestore
Ming Pan ... VFX Creative Art Supervisor: Method studios
Bintu Kharolia Parjapati ... Matchmove Artist: Double Negative
Hunter Parks ... look development td
Christos Parliaros ... lead effects technical director: Weta Digital
Massimo Pasquetti ... lead digital compositor: weta digital
Daniel Pastore ... environments supervisor: double negative
Nikul Patel ... head of lidar clear angle studios
Matthew Patience ... compositor: Framestore
Manali Motiram Patil ... digital artist
Vasilis Pazionis ... visual effects artist
Margaux Peach ... visual effects coordinator: weta digital
Miriam Pepper ... senior matchmove artist: Framestore
Samuel Perkins ... visual effects editor: Double Negative
Chardakov Petar ... matchmove artist: Double Negative
Gina Phoo ... paint and roto artist: ILM
Quentin Pianta ... visual effects artist
Navin Pinto ... character effects artist: Digital Domain
James Pollard ... rotoscope artist: weta digital
Tim Potter ... Head of Assets: Cinesite
Christian Poullay ... camera technical director: Weta Digital
Lucas Pozzey ... lead lighting td: double negative
Lokesh Prajapat ... compositor
Albert Valls Punsich ... cg modeler
Simon Quach ... senior visual effects artist WETA digital
Maik Pham Quang ... lead matchmove artist: Framestore
Vishwas Raj ... rotoscope artist
Kade Ramsey ... digital paint artist: Weta Digital
Edward Randall ... environment technical director
Kim Ranzani ... Senior Compositor: Cinesite
Deepak Rautela ... visual effects coordinator
Luke Rawcliffe ... visual effects artist
Andrew Richmond ... FX Department Manager
Sam Robberechts ... Lighting Technical Director
Sylvain Robert ... effects technical director: framestore
Chad Roen ... modeling lead
Nishikant Rokadey ... lighting td: Double Negative / visual effects: lighting technical director
Couturiaux Romain ... digital compositor: Double Negative
Anders Rostad ... visual effects artist
Sean Rowe ... fx technical director: Industrial Light and Magic
Haley Samms ... motion editor
Greg Sanchez ... crowds production coordinator: weta digital
Navin Saran ... vfx production designer
Anubhav Sarda ... digital effects
Parag Neelkanth Satelkar ... compositor
Markus Schmidt ... Creature Supervisor: Double Negative
Guy Schuleman ... visual effects artist
Alex Scollay ... senior generalist: Industrial Light & Magic
Steven J. Scott ... supervising finishing artist
Gourdal Sebastien ... CG Supervisor
Derrick Sesson ... visual effects modeler: digital domain
Manesh Shafiei ... systems engineering: Digital Domain
Sarfaraaz Shaikh ... compositor
Apurva Raj Kumar Sharma ... visual effects
Carolyn Shea ... motion capture production assistant
Dan Sheerin ... visual effects supervisor
R. Matt Smith ... compositing department supervisor: Digital Domain
Kuldeep Gurushidh Sonawane ... rotoscope artist
Eddie Soria ... digital paint lead: Weta Digital
Laura Soriano Martínez ... modeler
Joseph Spadaro ... character rigger
Sarah Stauffer ... visual effects coordinator
Greg Steele ... visual effects supervisor: Method Studios
Tonya Strantzi ... pipeline technical director
Georgina Street ... visual effects producer
Phoebe Sutherland ... visual effects line producer
Ryan Tatum ... compositor: cinesite
Digvijay Ramhari Taware ... compositor
Shih Ming Tay ... senior creature technical director: Weta Digital
Ben Taylor-Bryant ... visual effects artist
Raphael Thiery ... camera technical director: weta digital
Michael Thingnes ... Compositing Pipeline TD: Weta Digital
Gareth Thomas ... rotoscope artist
Hayley Thomas ... paint & roto artist: Framestore
Daniel Thomson ... rotoscope artist: weta digital
Jon Thorsen ... senior camera td weta digital
Ruggero Tomasino ... digital compositor
Chris Tost ... animator: Double Negative
Vincent Touache ... rigging td
Adam Trowse ... digital compositor
Jessica Tue ... Roto/Paint Artist: Digital Domain
Jonathan Turner ... digital compositor: framestore
Parikshit Tyagi ... visual effects supervisor
Jen Underdahl ... visual effects producer
Ron Underdahl ... senior data wrangler
Noor Valibhoy ... generalist: ILM
Jelle Van de Weghe ... senior texture artist
Henry van der Beek ... animation technical director
Jason Van Haverbeke ... data wrangler
Olivier Van Zeveren ... digital artist
Katri A. Vanhatalo ... visual effects production assistant
Gary Vanhooland ... lighting technical director: weta digital
Armando Velazquez ... digital compositor
Duarte Victorino ... senior effects technical director: WETA Digital
James William Visconti III ... lead computer playback engineer
Kim Vongbunyong ... texture artist: ILM
Matthew Voynovich ... associate production manager
Ahmed Walid ... visual effects artist
Nicky Walsh ... Senior Texture Photographer: Clear Angle Studios
Henry Wan ... visual effects coordinator: digital domain
LaNeisha Watson ... visual effects production assistant
Eranka Weerasuriya ... visual effects production manager: ILM
Joe Weidenbach ... creature puppet technical director
Evan Wen ... digital compositor: method studios
Caroline Whitehill ... visual effects coordinator
Michael Wilbourn ... lead layout artist: industrial light & magic
Ross Lee Wilkinson ... lighting td
Barringer Fox Wingard III ... shot model supervisor
Glenn Woodburn ... lidar/cyber/prop scanning manager: Direct Dimensions
Clare Woodford-Robinson ... digital modeler: Weta Digital
Pete Woodley-Page ... senior motion editor: Weta Digital
Keitan Yadav ... visual effects artist
Sunil Kumar Yadav ... bg prep artist: double negative
Farid K. Yazami ... Senior LookDev/Lighting
Roland Yepez ... senior character animator: Weta Digital
Sarah Seungah You ... effects technical director: Method Studios
Farhad Yusufi ... lead build TD: Double Negative
Matthias Zeller ... lead creature technical director: Weta Digital
Joell Xin Zhow ... senior matte painter: Double Negative
Fernando Zorrilla ... cg supervisor: Method Studios
Pieterjan Bartels ... software developer: Double Negative (uncredited)
Ryan Huestis ... pre-vis coordinator: The Third Floor Inc (uncredited)

Stunts 

Janeshia Adams-Ginyard ... stunt double: Danai Gurira/Okoye Dora Milaje
Gee Alexander ... stunt performer
Nate Andrade ... stunt double
Steven Atkinson ... stunt performer
Dean Bailey ... stunt driver
Danya Bateman ... utility stunts
Loyd Bateman ... stunts
Kelly Bellini ... stunt double: Pom Klementieff
Mustafa Beyter ... stunts
Nitasha Bhambree ... stunts
Sergio Briones ... stunt double
Tamiko Brownlee ... stunt double: Pom Klementieff / utility stunts
Janene Carleton ... stunts
Courtney Chen ... stunt performer
Sean Christopher ... utility stunts
Tye Claybrook Jr. ... stunt performer
Brandon Cornell ... utility stunts
Blaise Corrigan ... stunts
William Cote ... stunts
Thomas Joseph Culler ... stunts
Jahnel Curfman ... stunt double
Nicholas Daines ... Stunt Double: Mr Grillo
Chris Daniels ... 2nd unit stunt rigging coordinator
Eddie Davenport ... Stunt Double: Mr Jackman
Keith Splinter Davis ... stunts
Martin De Boer ... stunt double: Benedict Cumberbatch
Rob de Groot ... Stunt Double: Dave Bautista
Shai Debroux ... stunts
Holland Diaz ... stunt double: Tom Holland
Jazzy Ellis ... stunts: Female Jabari Warrior
David Elson ... stunt double: Tom Holland
Peter Epstein ... stunts
Mark Fichera ... stunt performer
Alessandro Folchitto ... stunt performer
Shauna Galligan ... stunt double: Karen Gillan
Monique Ganderton ... assistant stunt coordinator
Johnny Gao ... utility stunts
Emelita T. Gonzalez ... stunts: practical effects
Daniel Graham ... stunt double: black panther
Ryan Green ... stunts
Carlos Guity ... stunt performer
Garrett Hammond ... stunt performer
Jason Elwood Hanna ... stunts
Bobby Holland Hanton ... stunt double: Chris Hemsworth
Daniel Hargrave ... stunts
Kandis Hargrave ... stunts
Sam Hargrave ... fight coordinator / stunt coordinator
Regis Harrington ... Stunt Double: Mr Weaving
Thayr Harris ... utility stunts
Jimmy Hart ... utility stunts
Alexander Hashioka Oatfield ... stunt performer
Zac Henry ... stunt rigger / utility stunts
Daniel Hernandez ... fight choreographer
Mark Hicks ... stunts
Maria Hippolyte ... Stunt Performer: Dora Milaje
Jermaine Holt ... stunt player
Niahlah Hope ... stunt performer
Justin Howell ... stunt performer
Jacob Hugghins ... stunts
Michael Hugghins ... stunt rigging coordinator
Scott Hunter ... stunts
C.C. Ice ... stunt double: Elizabeth Olsen
Kirk A. Jenkins ... utility stunts
Precious Jenkins ... stunt performer
Floyd Anthony Johns Jr. ... stunts
Teniece Divya Johnson ... stunts
Richard King ... utility stunts
Matt LaBorde ... utility stunts
Josh Lakatos ... stunts
Bethany Levy ... stunt double: Zoe Saldana
Jefferson Lewis ... stunts
Marcus Lewis ... stunt performer
Scott Loeser ... stunts
Adam Lytle ... stunt double: Paul Bettany
Samantha MacIvor ... stunts
Tara Macken ... Stunt double: Tessa Thompson / additional stunt double: Scarlett Johansson / utility stunts
Dave Macomber ... stunts
Ruben Maldonado ... stunt performer
Tim McAdams ... stunts
Taylor McDonald ... stunts
Kyle Mclean ... stunts
Crystal Michelle ... stunt double: Letitia Wright
Stefania Monetti ... Stunt Office Coordinator, UK
Tristen Morts ... stunts
Marie Mouroum ... stunt performer: Dora Milaje
Declan Mulvey ... stunts
Jachin JJ Myers ... stunt performer
Panuvat Anthony Nanakornpanom ... Stunt Double: Mr Rooker / stunts
John Nania ... stunts
Paul Andrew O'Connor ... stunts
Marque Ohmes ... utility stunts
Gary Peebles ... utility stunts
Khalil' La'Marr Pickett ... stunt performer
Christopher Place ... stunts
Taraja Ramsess ... stunts
Greg Rementer ... stunt double: Sebastian Stan/Josh Brolin / stunt previz
Meredith Richardson ... stunts
Ryan Robertson ... stunts
Chris Romrell ... stunt double: Chris Pratt
Michelle Rose ... stunt performer
Tracey Ruggiero ... stunt performer
Jeremy Sample ... stunt driver
Josh Seifert ... utility stunts
Brandon M. Shaw ... utility stunts
Bruce Anthony Shepperson ... stunt performer
Joseph Singletary ... stunts: bordertribe
Dominique Elijah Smith ... stunt performer
Daniel Stevens ... stunts
Jénel Stevens ... stunt performer: Dora Milaje
Diandra Stoddard ... stunt performer
Tom Struthers ... stunt coordinator
Phedra Syndelle ... stunt performer: Dora Milaje
Shawnna Thibodeau ... stunts
Hamid-Reza Benjamin Thompson ... stunt performer
Aaron Toney ... Stunt Double: Anthony Mackie / utility stunts
Jason Tubbs ... stunt driver
Amy Lynn Tuttle ... stunts
Amber Whelan ... stunts
Tyler Witte ... stunts
Adam Wood ... stunts
James Young ... assistant fight coordinator / stunt double
Keil Oakley Zepernick ... stunt double: Josh Brolin

Camera and Electrical Department 

Chris Adkins ... grip: 2nd unit
Nolan Aldridge ... lighting technician
Trent Edward Arant ... video utility
Charles Arnold ... b camera grip
Neil Ashton ... electrician
Peter Ayriss ... drone pilot
Scott Barnes ... lighting console programmer
Jose F. Barrios ... rigging grip foreman
Joseph Blankinship ... technocrane technician: 2nd unit
Kenneth Bolton ... grip: splinter unit
Ashley Bond ... focus puller: "c" camera, second unit, UK
Jeremy Braben ... aerial director of photography
Coy Breaux ... lighting technician: second unit
Henry Bridges ... drone: pilot
Jeffrey Steven Brink ... aerial drone camera operator
Joy Britt ... fixtures lighting technician
Jim Buford ... rigging electrician
Peter Bulavinetz ... 2nd Unit Key Grip NYC
Claire Busic ... loader: second unit
Vincent Camuto ... Key video playback operator: NY stunt unit
Jonathan Carbonaro ... digital imaging technician: splinter unit
Josh Cassida ... rigging electrician
Alfred Castillo ... grip
Adam Castro ... 1st assistant camera: 'C' camera
Daniele Colombera ... digital imaging technician: second unit
Martin Conway ... best boy
Michael J. Coo ... key grip
Jesse Cooper ... rigging electric gang boss
Ross Coscia ... C camera operator
Charles Crivier ... Key Grip: 2nd Unit
Sara Daily ... camera production assistant
Thomas M. Dangcil ... lighting technician
Sagar Desai ... loader
Sean Devine ... dolly grip: second unit
Darin Devonshire ... rigging grip
Eric DeWolf ... grip
Ryan Douglas ... second assistant camera "c" camera: UK
Eric Dvorsky ... aerial camera technician
Stephen Early ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Jordan Lee Eley ... video assist
Jeremy Emerman ... epk
Michael Craig Ferguson ... aerial drone pilot
Ken Fisher ... camera operator: 2nd unit a camera operator
Raul Flores ... electrician
Neil Frazer ... wirecam programmer
Steve Freebairn ... digital imaging technician: aerial unit
James Biggame Gallimore ... video assist utility
August Gentry ... electrician
Kerry Goodrum ... camera production assistant
Matthew Gorbachov ... video assist: splinter unit
Dylan Goss ... aerial director of photography
Ross Grimshaw ... lighting technician: U.K
John Grubb ... company grip
Geoffrey Haley ... a camera operator (: steadicam operator))
Benny Harper ... Practicals H.O.D
Richard Harrowing ... electrician: UK unit
Chip Hart ... rigging grip best boy
Kent Harvey ... b camera operator/splinter unit dp
Matthew Haskins ... second assistant camera: "a" camera
Ronald Hersey ... camera operator/edge director of photography
Zach Hilton ... data management supervisor
John C. Hoffler Jr. ... additional second assistant camera: second unit
Jason Hooper ... rf technician: second unit
Andy Hopkins ... best boy grip: UK
Adam Horne ... electrician
Walrus J.U.I.C.E. Howard ... second assistant camera: second unit, a camera
Robert Howie ... digital imaging technician: second unit
Jonathan Irizarry ... lighting technician
Brad Irvin ... set lighting technician
Patrick Istorico ... company grip
John Jernigan ... rigging electrician
Timothy Jipping ... grip
Sam Jones ... rigging electrician
Keone Kim ... cablecam programmer
Michael Kim ... digital imaging technician: splinter unit
Becky Lee ... aerial camera assistant: second unit
Ryan L. Lizardi ... 1st unit grip intern
Luke Lloyd ... central loader: uk
Colin Lutke ... lighting technician: second unit
Laurentiu Maria ... electrician
Dan Marrero ... phantom tech
Richard Masino ... "a" camera first assistant: second unit
Joseph Mason ... set lighting technician: 2nd unit
Nick Masters ... rf technician
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera
Davey Mayes ... generator operator uk
Bill McClelland ... c camera operator second unit
Evan Patrick McCliment ... video assist utility: second unit
Matthew McGinn ... first assistant camera: second unit
Maurice K. McGuire ... camera operator: A second unit
David McLendon ... set lighting technician: splinter unit
Scott Medcalf ... lighting technician
Justin Memovich ... rigging electrician
Alix Milan ... dit assistant
Chris Milani ... best boy / electric
Sean Hunter Moe ... first assistant "b" camera
Matthew Morrissey ... playback supervisor
Andy Mountain ... lighting console porgrammer
Hassen Muralles ... rigging electrician
Jeff Murrell ... gaffer
James Nesbitt ... lighting technician
Gary Nolan ... rigging best boy
Louie Northern ... drone pilot
Jesse Olivares ... key video assist engineer
Chad Oliver ... digital imagining technician: atlanta unit
Derek Page ... rigging console programmer
Jamie Pair ... second assistant camera: "b" camera, second unit, Atlanta
Harrison Palmer ... rigging electric
Robbin Park ... Best boy grip NY unit
Seth Patterson ... day player: second unit
Alan Perrin ... drone assist
Robert Petrin ... edge arm operator
Mark Polischeck ... video assistant engineer (as Mark A. Polischeck)
Patrick Redmond ... edge head technician
David Richert ... camera operator: "b" camera: second unit
Sean Ricigliano ... epk camera operator
Dan Riffel ... gaffer: second unit
Nathan Rigaud ... grip: second unit
Mark Ritchie ... electrician
Daniel J. Riva ... camera production assistant
K.C. Roballo ... rigging grip
Jason Robbins ... camera utlities
Allen Robinson ... grip: day player
Brian Rosso ... dolly grip
Lewis Rothenberg ... digital imaging technician: new york unit
Brendan K. Russell ... second assistant camera
Ernest Rydberg ... crane tech
Sol Saihati ... lighting technician
R michael Sasser ... Rigging grip
Cory Schulthies ... data manager: second unit
Nick Seoane ... set lighting technician: 2nd unit
Trey Shaneyfelt ... dmx tech
Jason Shupe ... flying camera winch tech
Jonathan Smith ... additional grip uk
Dean Southan ... aerial camera assistant: dailies
Kyle Spicer ... digital imaging technician
Lawrence Stromski ... lighting console programmer
Robert A. Sutton ... Technocrane Operator: splinter unit
Pat Sweeney ... gaffer: uk
Jason Talbert ... technocrane operator
Jonathan Terpstra ... lighting technician: second unit
Jason M. Thompson ... lighting technician: splinter unit
Garry Thomson ... electrician / lighting technician
Iain Thomson ... digital lab technician: UK
Mitchell Ursetta ... electrician
Mike Visencio ... fixtures design supervisor
Jeff Wallace ... set lighting technician: second unit
Jacob Ward ... video assistant 1st unit edinburgh / video assistant 2nd unit edinburgh
Gavin Weatherall ... wire cam supervisor
Martyn Welland ... rigging electrician
Paul E. Woods ... 2nd ac: "c" camera, second unit
Brejon Wylie ... digital utility: second unit
Justin Yard ... grip
Aaron G. York ... libra head operator
Chuck Zlotnick ... still photographer

Animation Department 

Balaji Anbalagan ... animator
Sebastian Badea ... senior animator: Framestore London
Daniel Broverman ... animator: digital domain
Stephen A. Buckley ... senior animator
Javier Cimentada ... animator
Heather Garrow ... animator
Isaac Marcos Gonzalez ... previs animator
Aaron Hamman ... senior modeler
Ellen Hoffmann ... lead animator: digital domain
Allen Holbrook ... senior animator
Weerapong Jangsombatsiri ... animator
Béranger Maurice ... animator
Amardeep Rattan ... character animator
Brad Share ... animator
Isaac Haiswee Tan ... animator: Weta Digital (as Isaac Hai Swee Tan)
Tikumporn Teepapal ... animator
Ben Wiggs ... animation supervisor

Casting Department 

Milena Battaglia ... background casting assistant
Alex Cody ... extras casting associate: New York unit
Adriana Del Valle ... extras casting
Molly Doyle ... casting assistant
Nicholas A. Mudd ... associate casting director
Jason B. Stamey ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anthony Almaraz ... set costumer
Craig Anthony ... Set Costumer Chadwick Boseman
Javier Arrieta ... key costumer
Laura Baker ... Key Specialty Costumer
Justin Bertges ... Molding and casting: Quantum creation fx
Jason Blackman ... set costumer
Charelle Bronson ... costumer
Dorothy Bulac ... specialty costume keyperson
David Butler ... set costumer
Gladys Cepeda ... table person
Kelly Cercone ... stitcher
Joseph Richard Collins ... specialty costumer
Jennifer Ashley Connell ... costumer
Christian Cordella ... costume concept artist
Dan Crawley ... specialty costumer
Michael Crow ... assistant costume designer
Charlie Dicus ... set costumer
Yen Do ... set costumer
Harriet Edmonds ... costumer: UK
Alexandra Fiddes ... costumer
Dustin Fletcher ... set costumer
Myra N. Foy ... stitcher
Frederick Fraleigh ... specialty costume manufacturer
Annie Garrity ... key costumer
Javier G. Gonzalez ... specialty costume manufacturer (as Javier Gonzalez)
Hannah Greene ... costumer
Jeff Himmel ... specialty costume manufacturer
Sebastien Jutras ... ager/dyer
Riki LeCotey ... specialty set costumer: Legacy Effects
Michelle Liu ... key costumer
Marilyn Madsen ... costume manufacturing foreperson
Daniel Mahler ... costumer
Doug Mallette ... production assistant: costume department
Clayton Martinez ... specialty costumes: Legacy
Jacqueline Martinez ... fabric buyer
Karen Mason ... specialty costumer
Chris Newlander ... buyer
J. Michael O'Brien ... specialty costumes
Ashley Marie Parker ... set costumer
Philip Quinn ... costumer
Jason Rainey ... ager/dyer
Erica Rice ... assistant costume designer
Salvatore Salamone ... Specialty Costumer
Leticia Sandoval ... specialty costumer
Nick Scarano ... costume supervisor
Gina Scarnati ... specialty costume manufacturer
Trey Shaffer ... graphic textile designer
Sanford Slepak ... key costumer
Michael Sloan ... cutter/fitter
Laura Steinman ... costume supervisor: NYC UNIT
Gwendolyn Stukely ... costumer
Haik Tateossian ... fabric dyer & printer / graphic textile designer
Jill Thraves ... specialty costumer
Gildardo Tobon ... key costume ager/dyer
Lisa Tomczeszyn ... assistant costume designer
Lyndsey Wardrop ... costume trainee: UK
Andrea Wheeler ... stitcher
Pete White ... costumer: Robert Downey Jr. (as Peter White)
Sheena Wichary ... costume supervisor UK
Tricia Yoo ... set costumer: stunts
Carlos East Jr. ... specialty costume crew: Film Illusions (uncredited)

Editorial Department 

Miles Anderson ... dailies colourist: additional
Alex Brownley ... dailies producer
Robin Buday ... first assistant editor
Cassie Dixon ... first assistant editor
Scott Fox ... colorist: dailies
David E. Franks ... colorist: dailies
Cory Gath ... apprentice editor
Gareth Mabey ... digital lab operator: UK
Hector Padilla ... assistant editor
Craig Tanner ... marketing editor

Location Management 

Ted Alvarez ... key assistant location manager
Priya Bhakta ... location coordinator / location coordinator: UK
Duncan Broadfoot ... location manager: UK
Mike Buonanno ... location manager: New York Unit / location scout: new york
Lyle Bushe ... location marshal
Chris Cameron ... assistant location manager: Scotland
Michael Campbell ... location scout: UK
Mally Chung ... unit location manager: uk
Chris Cloud ... assistant location manager: VFX Unit New York
Gabe Cook ... location assistant
Matt Craufurd ... assistant location manager
Mauro Crolla ... location marshal
Josh Dillard ... key assistant location manager
Gregory Foxx Jr. ... location assistant
Elizabeth Freer ... location marshal
Joshua Hibberd ... location assistant
Liam Irving ... location scout
Matt Jones ... supervising location manager: UK
Ian Krinock ... location assistant
Simon Lam ... location marshal
Jamie Lengyel ... location consultant: World locations
James Lin ... supervising location manager
Christian Lopez ... stage manager
Paul Mackie ... location marshal
Alison Maloof ... location coordinator
Melanie Manning ... location scout
David Maxfield ... location assistant: Scotland
Trey Neely ... key assistant location manager
Caroline Nightbird ... locations scout
Patrick O'Hala ... assistant location manager
Dustin Pitan ... key assistant location manager
Lindsey Powell ... location manager: uk
Nick Pray ... assistant location manager
Jamaica Radcliffe ... location marshall
Justin Christopher Ray ... location assistant
Matthew Risebrow ... assistant location manager: uk
Chris Sands ... location assistant
Jorge Saumell ... location assistant
Antony Scott ... location assistant
Melissa Strong ... location marshal
Miguel Tapia ... location scout (as Carlos Tapia)
Sammy Thomson ... location assistant: uk
Darrius Tucker ... location assistant
Ruaridh M. Turner ... location assistant
Ian A. Williams ... location assistant
Nancy Wong ... key assistant location manager
Jonathan Wymer ... location assistant
Jack Drewell ... location marshal (uncredited)
Janine Koppe ... locations marshal (uncredited)

Music Department 

Christine Bergren ... music clearance and legal services
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Dennis S. Sands ... music scoring mixer
Scottpatrick J. Sellitto ... music consultant

Transportation Department 

Martin Auld ... driver: cast
Chris Basso ... Production van driver/operator
Sheri B. Burton ... driver: Danai Gurira
Arthur C. Chesser ... driver
Ian Clarke ... picture vehicle coordinator: UK
Stuart Clayson ... 2nd HOD Tech
Richard Colarossi ... picture car shop foreman
Russell D. Equi ... driver: cast
Mary Anne Evans ... driver
Kenny Flockhart ... unit driver
Stuart W. Fraser ... driver: cast
Wayne Hogan ... driver
Kevin M. Kelley ... driver
Yvonne Kirkland ... driver
Daniel La Fave ... driver: cast
Melissa LaFon ... driver
Declan Lambert ... hod tech vehicles
Dan J. Latham II ... driver
Amy MacIlraith ... office assistant UK
Gerry MacKinnon ... unit driver
Joel Marrow ... transportation coordinator
Mindi Martinez ... transportation office dispatcher
Jon Maskell ... props driver
Dennis McCarthy ... picture car coordinator
Jackie McCraith-Smith ... unit driver
Grant Morrison ... vehicle technician
Jimmy Ray Pickens ... transportation captain
Janek Piner ... picture vehicle technician
Lukas Svoboda ... unit driver
Bryce Tibbey ... transport captain: Scotland
Danny Triphook ... transport captain: UK
Rob Van Der Veen ... grip truck driver
John Cashman Walker ... driver
Tyson Weatherford ... transportation captain

Other crew 

Stephanie Adams ... production assistant
Sabbir Ahmed ... production accountant: uk
Delly Allen ... body double/stand-in: Elizabeth Olsen
Lylie Almeida ... production accountant: Philippines
Zack Annesty ... production assistant
Alexis Auditore ... manager: physical production
Bettina Avila ... eco intern / production assistant
Elecia Avila ... second unit production assistant
Samara Bay ... Dialect Coach
Andy Benavides ... set production assistant: new york
Roger Berard ... second unit: production assistant
Robert Perry Bierman ... production staff
Cory L. Bol ... travel coordinator
Marcelo Bombarda ... production assistant: vfx unit Brazil
Leon Brehony ... location runner
Stephanie Bryant ... lead location marshal
Marina Campbell ... pa to directors
David Carney ... marvel security
Richard Castro ... production accountant
Clay Chamberlin ... stand in: Chris Pratt
Kelly Kiyoon Chang ... Asst. Accontant: Prep
Cara Chooljian ... security supervisor
Alvaro Cofre ... on site production
Rachel Coscia ... set production assistant
Chris Cossey ... information technology services
Ian Creed ... marine Coordinator
Jim Cumming ... Network & IT Technician UK
Barry Curtis ... marvel security
Thiago Da Costa ... producer: vfx unit Brazil
Emily Danby ... location marshal
Elle Davida ... second assistant accountant
Shawn Delaney ... Medic
Joseph Dizon ... Assistant to Mr. Grillo
Brian Eliassen ... senior systems engineer
Lindsey Ellis ... 2nd assistant accountant
Jim Ely ... senior linux engineer
Sierra Embres ... production assistant
Adrienne Enderle ... production assistant
Riley Flanagan ... set production assistant
Cory Fleming ... aerial ground coordinator
Amanda Fordham ... body double/stand in: Scarlett Johansson
Jonathan Foust ... Video playback media assistant
Anna Fraga McLucas ... production assistant
David Fraser ... location marshal
Martin Garner ... playback graphics coordinator
Lori Grabowski ... script supervisor: VFX unit / script supervisor: second unit
Bill Graver ... storage engineer
Felipe Guilhermino ... line producer: vfx unit Brazil
Nishima Gupta ... production assistant
Jeff Harper ... optical/network/security/wireless engineer
Michael W. Hoban ... water safety/diver
Matt Hughes ... production accountant: Method Studios
Andrew Jack ... dialect coach: Chris Hemsworth
Eric Johnson ... personal trainer: Ms. Johansson
Jessica Judge ... production assistant
Scott Christopher Kelly ... photo double
Cameron James Khan ... production staff
Slim Khezri ... double and stand-in / double/stand-in
Kristi King ... assistant payroll accountant
Renee Kitterman ... first assistant accountant
Mark Klimko ... modeler/robotics and cnc programmer
Ben Kozel ... assistant production co-ordinator
Daniella LaGraff ... 2nd assistant accountant (as Daniella Doyen)
Talia Leone ... payroll accountant
Kerrie Lloyd ... production co-ordinator: UK
Susana Lou ... digital asset coordinator
Hayley Luhrs ... production assistant
Jill Rytie Lutz ... housing coordinator
Hajar Mainl ... script supervisor - second unit
Fraser Malcolm ... set pa
Victoria Marino ... production coordinator: vfx unit Brazil
Van Marten ... photo double
Luke James Matthews ... Security UK
Kate Maudlin ... production secretary: 2nd Unit
Dan McDonough ... additional set production assistant
Brent McGee ... stand-in: Chris Evans
Shane McGonnigal ... marvel security supervisor
Cora McGookin ... location marshal
Daniel McGraw ... production staff
David McMahon ... production assistant
Shelby Melrose ... 2nd assistant construction accountant
Wesley Miles ... 2nd unit additional production assistant
Dave Miller ... security manager UK
Elizabeth Miller ... security coordinator UK
Dexter W. Mills ... key second assistant accountant
Erin Morris ... first assistant accountant
Matthew Moss ... production assistant
Daniel Nassar ... production assistant: vfx unit Brazil
Jeffrey Neumeier ... first assistant accountant
Clara O' Keeffe ... production assistant
Emellie O'Brien ... environmental consultant
David A. Oster ... assistant: Mr. Cumberbatch
Mitul Patel ... security
Sabrina Peixoto ... production assistant: vfx unit Brazil
Will Peppercorn ... production trainee
Courtney Pickens ... assistant to lyn mckissick
Neil Pierson ... payroll accountant: uk
John M. Pisani ... unit publicist
Ryan Potter ... vice president: business and legal affairs
Joshua Pounds ... production assistant
Stephen Preston ... Network & IT Technician UK
Matthew Prokopek ... production assistant
Jimmy Rich ... Driver: Assistant to Robert Downey Jr.
Martí Romances ... screen graphics
David Romano ... payroll: accountant
Edu Sallouti ... upm: VFX Unit Brazil
Christopher Sempe ... production assistant
Jason McRae Smith ... set production assistant
Jamie Spaar ... production assistant
Sarah Spearing ... production coordinator: 2nd Unit
Robert Stachowicz ... production assistant
Andrew Stamm ... Assistant to the Russo Brothers
Nicholas Storm ... production assistant / production assistant: second unit
Ben Strowger ... chef
Lieren Stuivenvolt Allen ... assistant production coordinator
Sheilah Sullivan ... production controller
Steve Swisher ... additional set production assistant
Bobby Thompson ... production assistant: Insert Unit
Elizabeth Tyson ... production coordinator: Equipment
J.P. Valenti ... stand-in
A.J. Vargas ... manager: Visual Development
Jim Velasco ... post production coordinator: digital operations
Bojan Vucicevic ... visual development coordinator
Alex R. Wagner ... production assistant
George Tyrell Watson ... production assistant
Richard Wild ... weather consultant
Bruce L. Williams Jr. ... stand-in
Grace Marie Williams ... Mantis Stand-In
AnnaLily Wynn ... production assistant
Phil Yarbor ... additional set pa
Courtney Young ... dialect coach: Elizabeth Olsen, Tom Holland, and Benedict Cumberbatch
Erica Young ... assistant to Ms. Johansson
Justin Yukon ... Network Engineer
Haakam Singh ... production assistant (uncredited)
Demi Sutherland ... locations marshal (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page